דף הבית | קישורים | צור קשר
שלושה ניסים ואחד מוביל | מעיינותיך - למחשבת חב"ד > מאמרים נבחרים > יפוצו מעיינותיך

מעיינותיך - למחשבת חב"ד > מאמרים נבחרים > יפוצו מעיינותיך > שלושה ניסים ואחד מוביל

שלושה ניסים ואחד מוביל

10/02/2013 - ל שבט התשעג הרב משה שילת

מלחמתם של היוונים הייתה כנגד הרוחניות של עם ישראל, והניצחון הסתיים עם נס על-טבעי שכולו רוחניות נטו.

שלושה ניסים בחג החנוכה, שהתרחשו זה לאחר זה: ניצחון המלחמה, מציאת פך השמן והדלקה ממנו במשך שמונה ימים.

בין שלושת הניסים ניכר ההבדל: הנס הראשון "מלובש בטבע", הייתה פה מלחמה ארוכה, מאמץ גדול וניצחון על אויב. הנס השני הוא יותר 'ניסי' ומלובש פחות בטבע. ליוונים היה חשוב לטמא את השמנים, ובדרך ניסית מצאנו פך אחד שהם לא שמו לב אליו. למרות היותו נס, עדיין הוא איננו משדד את מערכות הטבע כמו הנס השלישי – בעירת הנרות במשך שמונה ימים – שהוא למעלה מן הטבע ממש. הנס השלישי תופס את עיקר תשומת הלב בחג, והוא הסיבה לזה שהחגיגות נמשכות שמונה ימים.

כ"ד, כ"ה, כ"ו

רמז מעניין: הנס הראשון – הניצחון – התרחש, לרוב הדעות, בכ"ד כסלו, כנגד כ"ד האותיות שבפסוק "ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד", המדבר על הנהגת הטבע על ידי הקדוש ברוך הוא. הנס השני – מציאת הפך הטהור – היה בכ"ה כסלו כנגד כ"ה האותיות בפסוק "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד" המבטא את הדרגה הגבוהה באחדות ה' עם עולמו. הנס השלישי – הבעירה הניסית – התחיל להיות ניכר בכ"ו כסלו, כאשר הנרות היו אמורים לכבות אך המשיכו לבעור. כ"ו בגימטריא שם הוי'ה, "שם העצם", "שם המיוחד" המתאים לנס שהוא מעל ומעבר לגבולות העולם הזה. (רמזים אלו שמופיעים בחסידות בהקשר של חנוכה מבוססים על הדגשת מספרים אלו בתורת הסוד).

בטבע, מעל הטבע ונגד הטבע...

הנס המלובש בטבע מזכיר לנו שהטבע בעצמו הוא בריאה, ולא ייתכן שהאלוקות לא תוכל לחדור דרכו וליישר את המציאות לביצוע רצון בורא הטבע. הנס הזה מראה לנו שהקדוש ברוך הוא אתנו גם בתוך הטבע, בתוך המלחמה ובתוך החיים.

אבל דרך הטבע היא 'להטביע' את הנס ואת האלוקות ולכן הקדוש ברוך הוא מגלה לעיתים הנהגה ניסית כמו מציאת הפך שמן הטהור; התגלות שמזכירה לנו להרים את העיניים מהמציאות הריאלית השולטת בנו, ולהביט לשמיים. לדעת שכל האופציות פתוחות, ובקלי-קלות אבינו שבשמיים יכול לשנות את כללי המשחק. נס המציאה איננו קורע את המציאות לגזרים, אלא מעניק לנו חיוך ותזכורת שיש מי שמנהל פה את הכל והטבע לא יפריע לנקודה היהודית - פך השמן החתום בחותמו של כהן גדול, שיתגלה ויאיר.

מתנשא מעל כולם הנס השלישי, שבא ומלמד שאם הטבע מגזים מדי, אז פשוט סותרים אותו. יהיו כאן ניסים ונפלאות שמעל ומעבר לנורמלי! לא בתוך, לא קצת מעבר, אלא מעל הטבע ממש.

היוונים ניסו להשמיד כל סממן רוחני, מלחמתם הייתה כנגד הרוחניות של עם ישראל כמאמרם לעם ישראל "כתבו על קרן השור שאין לכם חלק באלוקי ישראל", וניצחון עם ישראל חייב להסתיים עם נס על-טבעי שכולו רוחניות נטו. נס שקורה בשמן הטהור בבית המקודש, אותו שמן שהם טרחו לא לשפוך לאיבוד אלא לטמא בלבד! עם אותו השמן יתרחש נס לצורך קיום מצווה של בני ישראל.

כשהקדוש ברוך הוא הולך איתנו 'עד הסוף' ומגלה את הנס שסותר את הטבע אז אנחנו גם נשאבים עד הסוף ונס זה הופך לעיקרו של חנוכה. הנס גם מלמד אותנו ששני הניסים הקודמים ואף הטבע עצמו הם כולם אלוקות כמו הנס השלישי, שהתרחש ללא 'מגע יד אדם'.

עם הנס הזה הולכים להאיר את חושך העולם: מדליקים נרות בלילה ולכיוון הרחוב – "על פתח ביתו מבחוץ". מביאים את אור ה' העל-טבעי לתוך העולם. לאחר שהטבע נופל למרגלות הנס, ניתן, בסופו של דבר, לחזור ולהאיר את הטבע ואת החיים כולם.

הדפסה שלח לחבר שתף